Špatné užívání ovlivní  jejich účinnost

Odnášíte-li si z ordinace svého lékaře předpis na antibiotika, vyzvedněte si je v lékárně co nejdřív. Proč? Existují dva hlavní důvody.

Prvním důvodem je doba – než začne lék s obsahem antibiotika působit, trvá to dva nebo i tři dny. Každý odklad léčby tak prodlouží dobu, než se zotavíte. Budete-li otálet se zahájením léčby déle než jeden nebo dva dny, může se stát, že zvolené antibiotikum nemusí zabrat, protože se vaše nemoc rozvine. Druhým důvodem je fakt, že recept na antibiotika má omezenou platnost.

V lékárně

Při vyzvedávání antibiotik vám lékárník sdělí vše, co potřebujete znát proto, aby byla léčba vaší nemoci úspěšná. Lékárník by vám měl sdělit v jakých intervalech budete léčivo užívat (kapat, mazat nebo zavádět), jestli je potřeba dodržovat nějaký odstup od jídla nebo některých specifických potravin, léků či jiných látek, jak se zachovat, budete-li na léky alergičtí.

Dále vás upozorní na volně prodejné léky, které nesmíte s předepsaným antibiotikem kombinovat a vysvětlí vám, proč je vhodné doplnit léčbu antibiotikem nějakými probiotiky a jak dlouho je brát.

Pokud jste na některá antibiotika alergičtí, je dobré to zopakovat i v lékárně, nejen u lékaře. Budete tak mít dvojitou kontrolu. Stejně tak se někdy stane, že vám antibiotika předepíše lékař, který neví o všech lécích, které pravidelně užíváte. Vzpomenete-li si na to v lékárně, určitě to řekněte. Jsou totiž určité nedoporučené kombinace a v lékárně se ještě dá vše zachránit a vyřídit tak, abyste neměli závažné nežádoucí účinky, jen proto, že jste zapomněli informovat lékaře.

Na co byste neměli zapomenout:

  • Především užívat léky tak, jak vám byly předepsány a dodržovat to, co vám bylo doporučeno odborníkem.
  • Pokud si zapomenete vzít svou dávku léčiva včas, vezměte si ji ihned, jak si vzpomenete a pokračujte pak dále ve správném intervalu. Vzpomenete-li si až když máte brát další dávku, nezdvojujte ji.
  • Nenasazujte si antibiotika sami bez konzultace s lékařem. V žádném případě si je nevyměňujte ani nepůjčujte v rodině nebo mezi přáteli.
  • Neschovávejte si nedobraná antibiotika (např. z důvodu alergie) na příště nebo pro rodinné příslušníky.
  • Vyskytne-li se u vás nějaký nežádoucí účinek léčby, poraďte se s lékařem nebo lékárníkem a nevysazujte léky sami.
  • Pokud budete mít alergii, lék vysaďte a co nejdříve se spojte s lékařem. • Nezapomínejte užívat probiotika s obsahem laktobacilů a bifidobakterií celou doporučenou dobu.

Pohled lékaře MUDr. Kateřiny Uxové Účinnost léčby antibiotiky podpoří probiotika

V lidském těle je obrovské množství bakterií, z nichž je většina nezbytná pro správné fungování organismu. Pro správné fungování imunitního systému jsou podstatné zejména bakterie žijící ve střevě.

Pokud příznivé mikroorganismy ve střevě chybí nebo je jich málo, zdraví škodlivým mikrobům nic nebrání v růstu. Převaha choroboplodné mikroflóry má neblahé následky na trávící procesy (nadýmání, průjmy nebo naopak zácpy). Při dlouhodobém deficitu příznivé střevní mikroflóry dochází k oslabení imunity, což se může projevit vyšším sklonem k alergiím, častějším výskytem některých infekčních onemocnění nebo kožními problémy.

Největším nepřítelem přirozené střevní mikroflóry jsou právě antibiotika. Léčba probiotiky, která pomohou znovu osídlit střevo prospěšnými bakteriemi, je důležitá. Při každé antibiotické léčbě se proto doporučuje užívat probiotika.

Jak probiotika užívat Při léčbě antibiotiky se doporučuje užívat probiotika po celou dobu jejich užívání a následně ještě minimálně týden po ukončení léčby, lépe i déle. Probiotika je třeba užívat v co největším odstupu za antibiotiky, tedy v polovině doby mezi jednotlivými dvěma dávkami antibiotik. Probiotika jsou citlivá na velmi vysoké nebo nízké teploty, měla by se uchovávat v lednici. Důležité je sledovat i dobu expirace, neboť jako živé organismy mají probiotika omezenou dobu spotřeby.

Proč je tohle všechno důležité?

1. Oslabení imunity: Antibiotika zabijí ve vašem těle jak ty „zlé“ mikroorganismy, co vám způsobily infekci, tak ty „hodné“, které žijí např. v zažívacím traktu a výrazným způsobem zvyšují vaši odolnost proti nemocem. Když po léčbě antibiotiky umřou a vy je nedoplníte, skolí vás pak jakákoliv běžná viróza či jiná infekce. Často se pak stane, že se vyléčíte a téměř ihned dostanete průjem, výtok, plíseň nebo se nachladíte.

2. Rezistence: Část mikroorganismů léčbu antibiotikem přežije a zachová se podle hesla „co tě nezabije, to tě posílí“, takže na ně už určité antibiotikum nikdy nezabere. Zbytečné nadužívání léků s antibiotiky a jejich nedobrání vede k přežití části odolných kmenů mikroorganismů, které budou odolné vůči účinku antibiotik.

Mgr. Leona Štěpková Alphega lékárnice Hostomice nad Bílinou

Zdroj Alpega magazín http://www.alphega-lekarna.cz/