Bolest v krku patří mezi nepříjemné potíže, které nás mohou postihnout nejen na podzim a v zimě, ale i v létě. Na vině může být například klimatizace, která může oslabovat imunitu horních cest dýchacích nebo může být přímo zdrojem mikroorganismů. Obecně lze bolest v krku zařadit mezi jeden z častých důvodů návštěvy lékárny a praktického lékaře.

Tato bolest mnohdy bývá zánětlivého charakteru, kdy angínou je konkrétně myšlen zánět mandlí (latinsky tonzilitida), nejčastěji patrových. Dále se může jednat o zánět hltanu, kombinaci zánětu hltanu a mandlí či zánět hrtanové příklopky. Samozřejmě může být bolest také spojena i s traumatickým postižením sliznice krku, nádorem atd.

Diskomfort v oblasti krku je klasickým příznakem onemocnění horních cest dýchacích. Projevuje se škrábáním, pálením, zarudnutím, otokem místní sliznice či například bolestí při polykání. Asi každého z nás při těchto potížích napadne, zda nemá právě angínu. Jako vždy je nutné se při dané terapii řídit příčinou vyvolávající obtíže.

Viry, nebo bakterie?

Platí, že většina zánětů horních cest dýchacích je způsobena viry, přibližně 90 %. Zde je na místě léčba symptomatická, při vysoké teplotě podávání antipyretik, při kašli podle typu léčiv usnadňujících vykašlávaní či tlumících kašel nebo při rýmě látek čistících nosní sliznici a uvolňujících nosní cesty.

Samotný zánět mandlí bývá způsoben nejčastěji bakteriemi. Izolované postižení mandlí viry je vzácné, u virových infekcí jsou většinou zasáhnuty mandle i hltan. Z bakteriálních původců se jedná zpravidla o streptokoky (popř. stafylokoky), tudíž je důležitá návštěva lékaře a správná volba antibiotika.

Streptokokové infekce provází obvykle vysoké teploty, krční uzliny bývají zvětšené a mandle nažloutlé. Naopak rýma nebo kašel nejsou charakteristické (viz tabulka na str. 14). V případě, že se jedná o bakteriální infekci, jsou nasazena antibiotika penicilinové řady. Z důvodu nárůstu rezistence daných mikrobů je velmi důležité, aby lékař zvolil správnou dávku (dle váhy pacienta), aby pacient antibiotika užíval v pravidelných intervalech (po 6 až 8 hodinách) a dobu užívání dodržoval a nijak nezkracoval (cca 10 až 14 dní).

Jak rozlišit bakteriální a virovou infekci? Diagnostikou, která zahrnuje:

  • Vyšetření u lékaře
  • Laboratorní vyšetření krve
  • Mikrobiální kultivace stěru

Zvláštním případem je spálová angína, která se objevuje nejčastěji u dětí a vyznačuje se bílým povlakem na jazyku, který se olupuje a červená (tzv. malinový jazyk), a vyrážkou po těle. Někdy může být také za angínu chybně považována infekční mononukleóza vyznačující se obdobnými příznaky, jako je horečka, bolest v krku, zvětšení uzlin atd. Jedná se však o virové onemocnění, u kterého tedy nemá smysl podávat antibiotika. Na místě jsou režimová opatření a dieta.

Typické příznaky pro virovou nebo bakteriální infekci

  • Virová infekce:
    • mírnější bolest jako pálení, škrabání v krku
    • nižší teplota (do 38 °C)
    • zarudlé stěny hltanu, mandlí, povlak jazyka
    • rýma, kašel, zánět spojivek
    • průjem
  • Bakteriální infekce
    • náhlá úporná bolest v krku
    • horečka (nad 38 °C), zimnice, často trvající delší dobu
    • zarudlé, oteklé mandle s povlakem až bílými tečkami, hnisavými čepy
    • zpravidla bez rýmy, kašle, zánětu spojivek
    • u dětí bolest břicha, nauzea

Vhodná léčba

Pro terapii bolesti v krku existuje velké množství léčivých látek či je možné aplikovat například Priessnitzův obklad. Lékárník či farmaceutický asistent mohou poradit přípravky s obsahem antiseptik k dezinfekci, lokálních anestetik k umrtvení sliznice, analgetik a antiflogistik proti bolesti a zánětu. Některé látky, jako je benzydamin, mají i kombinovaný antiseptický a protizánětlivý účinek.

Z přírodních léčiv jsou velmi oblíbené šalvěj nebo propolis. Výhodou je možnost zvolit různou lékovou formu: kloktadla k výplachu, pastilky k cucání, spreje k nanesení přímo na postižené místo. Po aplikaci je vhodné pro lepší efekt alespoň 15 minut nepít a nejíst.

Pozor na výběr přípravku musí dávat pacienti alergičtí na danou látku (například na jód, lokální anestetika či včelí produkty s propolisem), pacienti léčící se s arytmií na přípravky s lokálním anestetikem, těhotné a kojící ženy především na léky s obsahem jódu, lokálního anestetika či šalvěje. Lékem volby je u nich díky účinkům a zkušenostem tridekamin.

Závěrem je nutné si uvědomit, že ne každá bolest v krku je angínou, často se jedná o virové onemocnění. Pro úlevu od bolesti v krku lze volit mezi širokou škálou léčiv. Naopak v případě podezření na bakteriální infekci nebo přetrvávajících obtíží je nutné navštívit lékaře.

Slovníček pojmů:

Antiseptika – léčiva používaná ke zneškodnění mikroorganismů užívané místně
Lokální anestetika – látky vyvolávající místní znecitlivění
Analgetika – látky sloužící k úlevě od bolesti
Antiflogistika – léky s protizánětlivým účinkem

PharmDr. Eliška Kouřilová

Zdroj Alpega magazín http://www.alphega-lekarna.cz/