Trápí vás jarní alergie? Poznejte její příčinu

A je to tu opět. Jaro je na dohled a vy smrkáte, slzíte, pálí vás oči a necítíte se dobře. Podobné potíže se vám opakují ve stejném období již několik posledních let. Že by tedy nešlo o nachlazení, kterým jinak trpí v tomto čase ve vašem okolí kdekdo, ale spíše o projevy pylové alergie?

Podobně jako infekce i pylová alergie výrazně snižuje kvalitu života. Typickým projevem pylové alergie na úrovni nosu je jeho dráždění ke svědění a kýchání, smrkání a někdy i intenzivní vodový výtok z nosu. Na rozdíl od infekční rýmy nedochází k zahuštění sekrece do vazkého hlenu a k její barevné žluté až zelené změně. Pro nachlazení a virózy jsou typické celkové příznaky jako zvýšená teplota až horečka, bolesti svalů a hlavy, únava a celkový pocit nemoci s potřebou chorobu vyležet. Pro inhalační alergie je naopak typické dráždění i jiných orgánů, než je nos, například očí, patra nebo průdušek.

Pylová alergie se v různém stupni projevuje až u 40 % Evropanů.

Jak rozeznat jarní pylovou alergii od nachlazení?

Dalším rozlišovacím znakem pylové sezónní alergie oproti infekční rýmě jsou typické časové souvislosti.

Nekomplikované nachlazení odezní obvykle do týdne a není závislé na počasí a prostředí. Pro pylovou sezónní alergii je charakteristické delší trvání a skutečnost každoročně se navracejících potíží ve stejném období roku. Projevy pylové alergie u mnoha pacientů kolísají v závislosti na počasí (jsou větší při slunečném a větrném počasí, a naopak ustupují při ochlazení a deštích) a v závislosti na prostředí (jsou větší v přírodě, a naopak menší až žádné při pobytu v prostředí s minimální pylovou zátěží, například u moře, na horách nebo v pylu prostých interiérech).

Z hlediska závislosti na ročním období je třeba říci, že s kritickou pylovou zátěží se může pacient setkat už velmi časně, kalendářně ještě v zimním období. Pro časné jaro je typická alergie způsobená pyly jívovitých neboli břízovitých stromů. Prim zde hraje samotná bříza vzhledem ke svému plošnému rozšíření. Vegetační čas břízy nastává v České republice až od března, maxima dosahuje v dubnu a odeznívá do konce května. Pro některé alergiky na pyly břízovitých jsou však významné i dřívější, řádově menší pylové objemy, které produkují olše a líska. Tyto stromy kvetou už s prvním sluníčkem, například v letošním roce 2019 už v druhé polovině února.

Co je to alergie

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na látky, se kterými se běžně setkáváme ve svém okolí, ale alergik je na rozdíl od nepostižené populace nedokáže tolerovat. Sklony k alergiím se dědí. Dalším nutným ale nesnadno ovlivnitelným předpokladem jsou vlivy životního prostředí a opakované vystavení se příčinnému alergenu (proces tzv. alergické senzibilizace). Podkladem vlastních alergických projevů (jako je zarudnutí, svědění nebo tvorba sekretu) je zvláštní typ zánětu v postižených tkáních a sliznicích, tzv. alergický zánět.

Jak pylovou alergii léčit?

Pomineme-li různé pomocné léčivé přípravky, pak k léčbě pylové alergické rýmy používáme v první řadě dvě skupiny léků. První jsou tzv. H1-antihistaminika, druhou jsou tzv. nosní kortikosteroidy. Obě lékové skupiny mají odlišný mechanismus účinku, ale u většiny pacientů zajistí uspokojivý efekt a jsou velmi dobře tolerovány. Lze je použít jako úlevové léky k potlačení už rozvinutých alergických potíží i jako preventivní léky zabraňující vzniku alergických projevů. Lze je podávat dlouhodobě (celou pylovou sezónu bez přerušení). Léky z obou těchto skupin jsou nejen na lékařský předpis, ale lze je v omezeném výběru zakoupit v lékárně také bez předpisu.

V České republice se více používají H1-antihistaminika. Jsou k dispozici ve dvou formách. Jednak je to forma tabletová, která je uživatelsky pohodlná, má celodenní efekt a umožnuje zásah na více orgánových úrovních. Moderní tabletové formy jsou obvykle dobře tolerovány a nemají nežádoucí sedativní účinky. Druhá forma je tzv. topická (nosní spreje a oční kapky), jejíž efekt, který je nejvýše několikahodinový a s rychlým nástupem, je omezen na orgán, do kterého se aplikují. Obě formy lze kombinovat.

Kdy vyhledat alergologa

K alergologovi se nejsnáze dostanete na základě doporučení praktického lékaře. Platí pravidlo, že čím dříve nemocný přichází na alergologii, tím je jeho onemocnění snáze ovlivnitelné. Přítomnost alergie potvrdí kožní testy a krevní vyšetření. Kromě došetření alergenů může alergolog odhalit i případné skryté komplikace, především průduškové astma. Alergolog má také exkluzivně k dispozici speciální druh léčby, který může přinést u vhodných pacientů dlouhodobé potlačení alergických projevů až „vyléčení alergie“, tzv. specifickou alergenovou imunoterapii.

Efekt H1-antihistaminik lze přirovnat ke klíči a zámku. H1-antihistaminikum je klíč, kterým můžeme zamknout dveře pro vznik a časný rozvoj alergické reakce. Zásadní roli hraje napojení dráždivé látky histaminu na receptory v citlivých orgánech jako nosní sliznice nebo oční spojivky.

Zdroj Alpega magazín http://www.alphega-lekarna.cz/